پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات

دانشگاه شیراز

دانشکده آموزش های الکترونیکی

پايان نامه کارشناسي ارشد در رشته ي مهندسي فناوري اطلاعات (تجارت الکترونيک)

عنوان:

ارائه یک مدل فرمال برای تحلیل زیر ساخت نرم افزاری در دیتا سنترها

استاد راهنما:

دکتر علی اکبر پویان

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده:

در این پژوهش با بهره گیری از زبان فرمال شبکه های پتری، از بخش ها و جنبه های مختلف لایه مجازی سازی در دیتا سنترها، مدل های فرمال متعددی تهیه شده می باشد. سپس به کمک ابزار ریاضی، رفتار این مکانیزم ها برای تعیین سطح خوش رفتاری سیستم مطالعه شده می باشد. برای نیل به این هدف، در آغاز ابزار مدل سازی فرمال اعم از جبری و مبتنی بر مدل مطالعه و مقایسه شده می باشد. سپس با تشریح تکنولوژی مجازی سازی در سیستم های کامپیوتری، یک دیتا سنتر نمونه کوچک مطابق استانداردهای دیتا سنترها طراحی شده و سپس در لایه های مختلف توسط شبکه های پتری مدل گردیده می باشد. این مدل سازی از سطح کاملا انتزاعی (لایه 1) برای کل دیتا سنتر شروع و با طراحی مدل برای زیر سیستم ها و مکانیزم هایی مانند ساختار شبکه، ذخیره سازی و نیز سرویس های سطح بالا مانند HA و Fault Tolerance پایان می یابد. در پایان هر بخش، پس از ارائه و تشریح مدل، به تحلیل و ارزیابی آن و مطالعه خصوصیات رفتاری سیستم از روی مدل فرمال آن پرداخته شده می باشد. در نهایت، نتیجه گیری از میزان خوش رفتاری بخش های مختلف این لایه در دیتا سنتر ارائه شده می باشد.

فصل اول: مقدمه

1-1- اظهار مسئله و ضرورت پژوهش

نیاز بشر به پردازش و ذخیره سازی اطلاعات در دهه های گذشته همواره رشد صعودی و شتابدار داشته می باشد. به گونه ای که حرکت از سیستم های توزیع شده بر روی سوپرکامپیوترهای گران قیمت به شبکه های بسیار پر قدرت و ارزان در مدت نسبتا کوتاهی صورت گرفته می باشد. همچنین نیاز به مدیریت اطلاعات، پردازش، گردش کار و دیگر ابزار مدیریتی همواره رشد فزاینده داشته می باشد. به طبع این نیاز، ساختار سیستم های کامپیوتری در سطوح فنی و مدیریتی نیز رشد کرده و پیچیده تر شده می باشد.

به مقصود جوابگویی به این حجم فزاینده درخواست ها و نیاز بازار به منابع پردازش و ذخیره سازی اطلاعات و نیز به مقصود ارائه سرویس های مورد نیاز با کیفیت مناسب و قابل رقابت، یکی از بهترین راه های پیشنهاد شده، متمرکز کردن این منابع و مدیریت صحیح آنها می باشد. به این مقصود و برای به حداکثر رساندن کیفیت خدمات و حداقل کردن هزینه ها یکی از رایج ترین راهکارهای موجود راه اندازی مراکز داده یا دیتا سنتر ها می باشد. در این طرح با آماده سازی زیر ساخت های فیزیکی، امنیتی، شبکه ای، سخت افزاری و نرم افزاری، مجموعه ای از سرورهای قدرتمند برای ارائه سرویس های مورد نیاز مشتریان در نظر گرفته می گردد. این سرورها با خطوط بسیار پر سرعت بر حسب نیاز به اینترنت یا شبکه های سازمانی متصل می گردند و با نصب سیستم های عامل و نرم افزارها و سرویس های مورد نیاز به کاربران خدمات لازم را ارائه می نمایند. با وجود چنین مراکزی دیگر سازمان ها و مراکز تجاری، صنعتی، دانشگاهی و غیره نیازی به راه اندازی مراکز سرویس دهی محلی[1] و نیز متحمل شدن هزینه های نگهداری، به روز رسانی و استخدام متخصصین نخواهند داشت. در ادامه به مطالعه اجمالی دیتا سنترها خواهیم پرداخت تا بتوانیم طرح پیشنهادی را تشریح نمائیم.

تعریف دیتا سنتر: مجموعه ای از سیستمهای پشتیبانی (مانند زیر ساخت سخت افزاری passive، زیرساخت خنک کننده، زیر ساخت تامین انرژی، اطفاء حریق و غیره)، منابع پردازشی سخت افزاری شامل سرورها، تجهیزات زیرساخت شبکه، زیرساخت ذخیره سازی داده ها و زیرساخت نرم افزاری شامل ابزار یک پارچه سازی[2]، مجموعه ای از سیستم های عامل، مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی شامل سرویس ها، تعدادی پایگاه داده، مجموعه ای از ابزارهای امنیتی نرم افزاری و سخت افزاری و یک ساختار مدیریتی می باشد. این سیستم به کمک خطوط پرسرعت به شبکه های خارجی (Intranet، Extranet یا اینترنت) متصل می باشد ]1[.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با در نظر داشتن رشد نیازها و احتیاج کاربران به انعطاف پذیری و تحمل خطای بالا در این مراکز پردازشی، در سال های اخیر تکنولوژی مجازی سازی[3] به عنوان پاسخی به این نیازها و بهترین شیوه یکپارچه سازی ارائه شده و بسیار رشد کرده می باشد. در حقیقت، این تکنولوژی به عنوان لایه مدیریت نرم افزاری و سیستم عاملی دیتا سنتر مورد بهره گیری قرار می گیرد. در ادامه به تشریح تکنولوژی مجازی سازی و نحوه بهره گیری از آن در این طرح خواهیم پرداخت.

تکنولوژی مجازی سازی یکی از جوانترین نظریه های مطرح شده در علم کامپیوتر می باشد که در ده سال اخیر توجه زیادی را به خود جلب نموده می باشد. این تکنولوژی از این بابت بسیار جذاب می باشد که انعطاف پذیری و امکانات خارق العاده ای را بر روی همان بستر سخت افزاری موجود ارائه می دهد و بهره گیری از آن هزینه بسیار ناچیزی برای سازمان دارد.

معماری مجازی سازی، همه منابع پردازشی مانند سرورها، منابع ذخیره سازی[4] و شبکه را به یک ساختار مجازی نگاشت می دهد. این زیر ساخت با گردآوری همه منابع و نمایش مجموعه ای ساده شده و یکپارچه از آنها، مدیر را در درک بهتر ساختار فنی دیتا سنتر و مدیریت و تغییر آن یاری می رساند. به کمک این ساختار می توان منابع توزیع شده در یک دیتا سنتر را به صورت مجموعه ای یکپارچه از ابزار مدیریت نمود. همچنین می توان از دیتا سنتر برای مصارف گوناگونی بهره گیری نمود بدون اینکه نگران گوناگونی سخت افزارها و نحوه اتصال آن ها به سیستم باشیم؛ ]2[ و ]3[.

از این تکنولوژی برای طراحی زیر ساخت نرم افزاری دیتا سنتر بهره گیری خواهد گردید. با این توضیح که به جای نصب یک سیستم عامل بر روی هر دستگاه سرور، از یک نرم افزار مجازی سازی به نام Hypervisor بهره گیری می گردد. این نرم افزار شبه سیستم عامل به مدیر سیستم اجازه می دهد که به تعداد دلخواه کامپیوتر مجازی[5] بر روی سرور مذکور راه اندازی کرده و سیستم عامل و سرویس های دلخواه را بر روی آن نصب نماید (شکل 1.1).

با این ترکیب می توان امکانات بسیار زیادی مانند قابلیت دسترسی همیشگی به سرویس ها (HA)[1] و مقاوم سازی سرویس ها پیش روی خطا[2] که از ضروریات چنین دیتا سنتری می باشد را با کمترین هزینه میسر نمود. همچنین امکان انتقال این کامپیوترهای مجازی در حال کار از روی یک سرور به سرور دیگر را بدون تاخیر زمانی هست[3].

در دیتاسنتری با این ابعاد، اغلب سرویس های در حال کار بسیار حیاتی و حساس بوده و از کار افتادن آن ها هزینه های هنگفت و بعضا جبران ناپذیری برای سازمان مربوطه به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل لازم می باشد امکانات حرفه ای را در دیتا سنتر به مقصود محافظت از سرویس ها پیاده سازی نمائیم تا در دسترس بودن و سلامت آنها را تضمین کند. شکل 1.2 شمایی کلی از یک دیتا سنتر را با بهره گیری از معماری یاد شده نشان می دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با در نظر داشتن نیاز به این مراکز و پیچیدگی ذاتی آنها، ترسیم یک مدل فرمال از ماهیت یک دیتا سنتر، چه پیش از طراحی[1] و چه پس از آن[2]، می تواند در شناخت طرز کار و چگونگی فعالیت چنین مرکزی تأثیر به سزایی داشته باشد. مانند این کاربردها می توان به تشخیص بن بست ها[3] و گلوگاه ها[4] قبل از طراحی و محک زدن[5] سیستم بعد از طراحی تصریح نمود. با در دست داشتن این مدل (تصویر فرمال) جریان کنترل در سیستم قابل رویت بوده و در نتیجه رفتار سیستم را می توان مطالعه و پیش بینی نمود ]4[. البته بایستی توجه داشت که در سیستم های واقعی مانند دیتا سنترها، به دست آوردن مدل جامع تقریبا غیر ممکن بوده و تنها می توان بخش هایی از سیستم را با نادیده گرفتن بعضی از پارامترها مدل نمود. هرچقدر مدل به سیستم واقعی نزدیکتر باشد مطالعه رفتار سیستم به کمک مدل حاصل دقیقتر و کاربردی تر خواهد بود. در بخش های بعدی با مطالعه دقیقتر ماهیت مدل سازی فرمال، با انواع شیوه ها در این حوزه[6] بیشتر آشنا خواهیم گردید.

به گونه کلی متد های فرمال نوع خاصی از شیوه های اظهار فرمال مسائل هستند که از آنها برای تشریح و تبیین[7] سیستم های کامپیوتری و همچنین اثبات رفتار آنها[8] در سطح سخت افزار و نرم افزار بهره گیری می گردد. هدف از توضیح رفتار یک سیستم به کمک روش های فرمال، مطالعه رفتار و خصوصیات سیستم مانند میزان حد پذیری[9]، بازگشت پذیری[10] و نیز پارامترهای انتزاعی تر مانند میزان ثبات[11] و پایداری[12] می باشد ]5[.

بدیهی می باشد انجام چنین کاری در مورد سیستم های واقعی با در نظر داشتن پارامترهای متعدد و ساختار پیچیده آنها بسیار وقت گیر و دشوار می باشد و در بسیاری از مواقع فقط بخش هایی از سیستم را می توان در حد قابل قبولی تشریح و مدل نمود. به همین دلیل و نیز به دلیل هزینه بسیار گزاف این فرایند، بهره گیری از شیوه های فرمال برای توضیح رفتار سیستم فقط در مورد سیستم های بسیار حساس و گران قیمت انجام می شود.

در این پژوهش، از زبان شبکه های پتری که ابزاری گرافیکی برای تشریح رفتار سیستم ها می باشد بهره گرفته شده می باشد. این زبان در واقع نوع خاصی از ماشین های متناهی (اتوماتا) می باشد که امکان ترسیم جریان کنترل در سیستم را به صورت ساختار گراف و تعریف مجموعه ها فراهم می کند.

1-2- دامنه پژوهش

در این پژوهش، به کمک زبان فرمال شبکه های پتری، مدل فرمالی از بخش های مختلف یک دیتا سنتر نمونه ارائه خواهد گردید. به این مقصود در آغاز ساختار دیتا سنترهای جدید توضیح داده شده و سپس یک مدل کلی و انتزاعی برای آن ارائه می گردد.

در مراحل بعد، هریک از بخش های دیتا سنتر نمونه در لایه های بعدی طراحی و مدل خواهد گردید. این بخش ها عبارتند از: سرویس HA ، سرویس Fault Tolerance، سرویس VMotion ، ساختار ESX، معماری سیستم ذخیره سازی در ESX، معماری شبکه در ESX و معماری سوئیچ مجازی در ساختار شبکه.

در انتهای هر بخش، مدل های پتری طراحی شده به کمک ابزار و متد های فرمال مطالعه و ارزیابی خواهند گردید. بخشی از این متدها مرتبط با نوع و گروه بندی شبکه هایی می باشد که مدل مذکور در آن جای می گیرد، و بخشی نیز وابسته به خواص عمومی گراف ها می باشد.

1-2- پیشینه پژوهش

با در نظر داشتن قابلیت بسیار زیاد شبکه های پتری در مدل سازی سیستم های موازی، همگام، توزیع شده، غیرتعینی، و آماری، می توان نمونه های بسیاری از توصیف های فرمال سیستم های واقعی را به کمک این ابزار ذکر نمود. از آن جمله می توان به موارد زیر تصریح نمود.

– طراحی مدل شبکه ترافیک شهری به کمک شبکه های پتری رنگی (سطح بالا) برای تخمین گلوگاه ها و نیز میزان کارامدی سیستم ترافیک ]6[.

– مدل سازی فرمال یک خط اولید به همراه پنج ربات برای تحلیل خصوصیات رفتاری خط تولید و میزان خوش رفتاری آن ]7[

– مدل سازی یک پردازنده مبتنی بر VLSI که در یک سوپر کامپیوتر به کار رفته می باشد. این مدل سازی به کمک شبکه های پتری رنگی و در سطح رجیستر های این ریز تراشه انجام شده می باشد.

در مرجع ]8[ می توانید لیست بلندی از سیستم های صنعتی مدل شده با شبکه های پتری را که به صورت پروژه های مجزا انجام شده نظاره نمائید. با این حال در زمینه لایه نرم افزاری و مجازی سازی در دیتا سنترها و نیز بخش سیستم عاملی آن تا به حال مدل سازی جامعی به کمک شبکه های پتری انجام نشده می باشد. هر چند کوشش هایی در زمینه مدل سازی زیر ساخت سخت افزاری دیتا سنتر و برای بهینه کردن مصرف انرژی در آنها و طراحی دیتا سنترهای سبز (دوستدار محیط زیست) با شبکه های پتری انجام شده می باشد.]9[

[1] Pre-analysis modeling

[2] Post-analysis modeling

[3] Deadlock

[4] Bottleneck

[5] Benchmarking

[6] Formal Modeling

[7] Specification

[8] Verification

[9] Boundedness

[10] Reversibility

[11] Robustness

[12] Stability

[1] High Availability

[2] Fault Tolerance

[3] VMotion

[1] Local Farm Servers

[2] Consolidation

[3] Virtualization technilogy

[4] Storage

[5] Virtual Machine

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 212

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان