پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته صنایع

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه علوم و فنون مازندران

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

رشته: مهندسی صنایع- سیستمهای اقتصادی و اجتماعی

موضوع:

شبیه سازی عملکرد زنجیره تامین با بهره گیری از تکنیک سیستم داینامیک مطالعه موردی شرکت کاله

استاد راهنما:

دکتر بابک شیرازی

پروفسور ایرج مهدوی

استاد مشاور:

جناب آقای حامد فضل الله تبار

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده:

سازمان های امروزی در عرصه ملی و جهانی به مقصود کسب جایگاهی مناسب و حفظ آن، نیازمند بهره گیری از الگویی مناسب همچون مدیریت زنجیره تامین در راستای تحقق مزیت رقابتی و انتظارات مشتریان هستند. مديريت زنجيره هاي تامين، پيوسته به دنبال اتخاذ راهکارهايي جهت تحقق هرچه بهتر اهداف تعيين شده براي زنجيره مي باشد. بنابراين زنجيرهاي از فرآيندهاي توليدي و توزيعي به هم پيوسته و متشکل از تمامي اجزاي تأثيرگذار در طول زنجيره، نيازمند نگاهي جامع، پويا و موثر می باشد. در این پژوهش ، نگارنده تصمیم بر آن دارد تا با بهره گیری از رویکرد سیستم داینامیک ، متغییر های موثر بر عملکرد مدیریت زنجیره تامین را شناسایی و با تحلیل حساسیت ، ریشه های رفتاری متغییر ها را در زنجیره تامین مورد مطالعه قرار دهد. هدف از اجرای این پایان نامه ، بهبود مدل زنجیره تامین یکی از واحد های پخش و توزیع مویرگی شرکت کاله با بهینه سازی متغییر های ذخیره اطمینان، میزان سطح موجودی ، میزان فروش از دست رفته و … با رویکرد سیستم داینامیک و مبتی بر مینیمم هزینه ها و افزایش درآمد بنگاه مورد مطالعه می باشد.

سیاست های اجرایی در این پایان نامه عبارت می باشد از :

 1. بهبود سطح موجودی انبار با هدف پاسخ سریع به نیاز های مشتری وکاهش هزینه های نگهداری
 2. بهبود جریان های اطلاعاتی موثر در زنجیره تامین به مقصود اتخاذ تصمیمات سریع و درست
 3. کاهش میزان زیان ناشی از فروش از دست رفته به دلیل کمبود موجودی در انبار

در پایان نگارنده با بهره گیری از ابزار سیستم داینامیک به عنوان نگرشي جامع و پويا براي مدل کردن مسئله زنجيره تامين به مقصود درک پیچیدگی های رفتاری سیستم و به کار بستن اصول سيستمهاي کنترل بازخوردي به شبیه سازی مدل زنجیره تامین و بهینه سازی متغییر های اساسی آن پرداخت.

فصل اول: مقدمه و کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

  رقابت بی امان در بازارهای جهانی امروزی، عرضه محصولات تازه با حضور کوتاه در بازار و اوج گرفتن انتظارات مشتریان، بنگاه‌های کسب ‌وکار را به سرمایه‌گذاری و تمرکز بر زنجیره‌های عرضه خود وادار کرده می باشد. رقابت در کسب ‌وکار امروز دیگر میان تک‌تک شرکت‌ها نیست بلکه میان زنجیره ‌های ‌تأمین اتفاق می‌افتد. مدیریت زنجیره ‌تأمین به ابزاری استراتژیک برای شرکت‌ها تبدیل شده تا بتوانند کیفیت را مدیریت کرده، مشتریان را راضی نگاه دارند و با توان رقابتی باقی بمانند.
به جرأت می توان گفت بهترین راه نظم بخشیدن به واکنش های صحیح و سریع مسائل مربوط به سیستم ها ثبت و مطالعه نقاط مهم عملکردی آنها به شکل سناریویی از آینده می باشد که رفتار گذشته و حال محیط سیستم را ملاک قرار می دهد،ثبت این سناریو نیازمند بکارگیری دانش و تکنیکی می باشد که با بهره گیری از توجه سیستمی معضلات را به درستی شناسایی و در جهت حل معضلات پیش آمده سریع ترین و صحیح ترین واکنش را نشان می دهد این دانش پویایی های سیستم نام دارد.

از آنجا که هدف این پژوهش توسعه دانش کاربردی در زمینه تحلیل زنجیره تامین می باشد و به سمت کاربرد عملی آن هدایت می گردد نوع پژوهش کاربردی می باشد که به دنبال تحلیل زنجیره تامین یک شرکت تولید کننده پنیر پیتزا بر اساس رویکرد مدل سازی پویایی های سیستم متناسب با ساختار زنجیره تامین آن شرکت می باشد و با تحلیل نتایج حاصل از شبیه سازی و ارائه پیشنهاداتی در جهت بهبود عملکرد زنجیره تامین شرکت مورد مطالعه، کوشش بر آن می باشد که نتایج آن در آینده مورد بهره گیری قرار گیرد. از این رو آغاز به اظهار تاریخچه و تعاریف پایه ای علم پویایی های سیستم مانند ساختار،روش مدل سازی،تأخیرات مواد و اطلاعات و همچنین الگوهای اولیه رفتار پویا پرداخته شده و کاربرد پویایی های سیستم در مدیرت زنجیره تامین مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. در ادامه مدل عمومی زنجیره تامین،فرایندهای داخلی سازمان تأثیر مهمی در کنترل جریان های مالی و اطلاعاتی زنجیره اعمال می کنند.

2-1- تعریف مسأله

“مديريت زنجيره تامين” در راستاي ايجاد اعتماد بين مراحل مختلف زنجيره، تبادل اطلاعات در مورد نيازهاي بازار و توسعه محصولات جديد کوشش مي­كند به شكلي كه در راستاي تامين نيازهاي مشتريان، مراحل مختلف زنجيره ارتباط بلند مدتي با هم مستقر نمايند.

“مديريت زنجيره تامين” دامنه وسيعي دارد كه شامل: تامين كنندگان جزء، تامين كنندگان عمده، عمليات داخلي، مشتريان عمده، مشتريان جزء و مصرف كنندگان نهايي مي­باشند و هدف اصلي آن جلب رضايت مشتريان نهايي زنجيره تامين مي­باشد. شینگو مديريت زنجيره تامين را مفهومي می داند كه از صنايع توليدي آغاز شده می باشد، در حقيقت اولين نشانه ­ها از مديريت زنجيره تامين در سيستم توليد “JIT” شركت تويوتا آشكار گردید. اين سيستم با هدف تنظيم مقادير عرضه به كارخانه­هاي توليد موتور در مقدار صحيح كوچك و اقتصادي طراحي گردید و هدف آن عبارت بود از كاهش سطح موجودي و تنظيم تعاملات عرضه كنندگان با بخش خط توليد به نحو موثر و كارآمد. بعد از ظهور رويكرد مديريت زنجيره تامين در صنايع خودروسازي ژاپن بعنوان زير مجموعه­اي از سيستم توليد، تحول در فضاي مفهومي مديريت زنجيره تامين آغاز و اين مديريت بعنوان يكي از مفاهيم مستقل و اصلي در نظريه مديريت صنعتي مطرح گردید. در اقدام، مديريت زنجيره تامين تلفيقي از قلمروهاي ويژه در فضاي مفهومي مديريت شامل مديريت كيفيت فراگير، فرآيند طراحي مجدد كسب و كار و شيوه توليد درست به موقع مي باشد.” [1].

پس می‌توان زنجیره‌ تأمین را شبکه‌ای از شرکت‌های عرضه‌کننده مواد ‌اولیه، تولیدکننده و توزیع‌کننده دانست که فعالیت‌های خرید مواد اولیه، تبدیل این مواد به محصولات نیمه‌ساخته و نهایی و توزیع محصولات نهایی را به مشتریان نهایی انجام می‌دهند. شکل 1-1 عناصر موجود در یک زنجیره تامین را نشان می دهد.

در حقيقت، مديريت زنجيره تامين شامل تمامي فعاليت­ها و فرآيندهايي می باشد كه موجب ايجاد ارزش در كالاها و خدمات نهايي مي­گردد. همانطور كه در شكل 2-1، ديده مي­گردد، مديريت زنجيره تامين كل سازمان را مورد توجه قرار مي­دهد و هدف آن افزايش شفافيت و چيدمان صحيح زنجيره تامين بصورت متناسب، صرف نظر از مرزهاي بخشي يا شركت می باشد.

با در نظر داشتن توضيحات فوق و در نظر داشتن شكل­هاي مطرح شده در زنجيره تامين، مي­توان اجزاي زنجيره تامين را در 3 گروه قرار داد:

الف – زنجيره تامين بالا دست:

اين بخش شامل تامين كنندگان مواد اوليه و تامين كنندگان آنها مي­باشد.

ب – زنجيره تامين داخلي:

اين قسمت شامل همة فرآيندها و پردازش­هايي می باشد كه بوسيله يك سازمان در جهت تبديل داده­ها به ستاده­ها صورت مي­گيرد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

ج – زنجيره تامين پايين دست:

اين قسمت شامل همة واحدهاي درگير در توزيع و تحويل محصول يا خدمت به عمده فروشان، خرده فروشان و مشتريان نهايي مي­باشد.

3-1- ضرورت انجام طرح و اهداف پژوهش

پیچیدگی کالاها و خدمات در دنیای امروز باعث شده می باشد که شرکت هایی که به تنهایی و بدون کمک گرفتن و همکاری با دیگر سازمان ها،محصولی را عرضه می کنند، برای بقای خویش با معضلات بسیاری روبرو شوند. به همین مقصود سازمان ها دریافته اند که اگر با یکدیگر همکاری داشته باشند، مجموع منافعی که عاید آنها می گردد بیش از وضعیتی می باشد که هر یک فعالیت خود را بدون هماهنگی با سازمان های مرتبط انجام می دهند. به همین دلیل امروزه هر دو طرف خریدار و فروشنده بر اساس روابط بلند مدت و کسب سود با یکدیگر همکاری می کنند. در سالهای اخیر به علت های زیر توجه زیادی در مقوله زنجیره تامین شده می باشد:

 • نیاز برای فعالیت های بهبود
 • افزایش سطح برون سپاری
 • افزایش هزینه حمل و نقل
 • فشارهای شدید رقابتی
 • افزایش جهانی شدن
 • افزایش اهمیت تجارت جهانی
 • نیاز برای مدیریت موثر موجودی ها

به گونه کل ،زنجیره تامین دارای ساختارهای چند بعدی می باشد که بهبود برای رشد در سیستم های زنجیره تامین نیاز به اتخاذ روش های مناسب می باشد که می تواند تضمین کننده مدیریت کارا برای مجموعه ای از کارها در یک مقیاس گسترده باشد. [2]

هدف اصلی مدیریت زنجیره تامین بهینه سازی عملکرد زنجیره تامین می باشدکه اکثرا به توسعه چارچوب مدل سازی برای تجزیه و تحلیل و درک رفتار دینامیکی زنجیره های تامین می پردازد.

ضرورت اصلی این پژوهش مبتی بر علت های ذیل می باشد که عبارت می باشد از :

 1. پیچیدگی مدل زنجیره تامین
 2. عدم مطالعه رفتار متغییرهای اساسی و تاثیرات علی و معلولی متغییر ها در روش های دیگر
 3. مطالعه و تحلیل غیر از به غیر از مدل زنجیره تامین و بهینه سازی آن جهت افزایش کارایی و بهبود عملکرد زنجیره تامین

اهداف اصلی پژوهش حاضر مبنی بر توضیحات بالا عبارت می باشد از :

 1. شناسایی متغییر های اساسی و موثر بر عملکرد زنجیره تامین مطالعه موردی
 2. طراحی مدل و شبیه سازی زنجیره تامین مطالعه موردی با رویکرد سیستم داینامیک
 3. مطالعه رفتار و ارتباط متغییر های اساسی مدل مورد مطالعه
 4. تجزیه تحلیل مدل
 5. پیش بینی رفتار متغییر های اساسی
 6. بهبود و بهینه سازی متغییر های اساسی نامبرده در مطالعه موردی

 4-1- اظهار مسأله

در سالهای اخیر مساله زنجیره تامین به دلیل افزایش رقابت در بازارهای جهانی اهمیت زیادی پیدا کرده می باشد. شرکت ها مجبور شده اند تا سطح خدمت مطلوب تری به مشتری ارائه دهند در حالی که بایستی قمیت تمام شده محصول را کاهش داده و در عین حال حاشیه سود شرکت را نیز تضمین نمایند.

در حال حاضر بسیاری از زنجیره های تامین بر اثر نیاز توزیع کنندگان به تولید کنندگان و تولید کننده ها به تامین کننده ها به صورت تدریجی گسترش یافته اند ، بدون آنکه از پیش طراحی شده یا پیش از شکل گیری برنامه ای برای بهبود یا مدیریت آن ها وجود داشته باشد . با در نظر داشتن پیچیده بودن ارتباط بین اجزا و حساس بودن زنجیره تامین ، هر گونه تغییر در متغییر های اثربخش بدون یک مدل داینامیک غیر قابل پیش بینی خواهد بود . با در نظر داشتن شرایط این مساله و ویژگی های شناخته شده از ابزار سیستم داینامیک به نظر می رسد بهره گیری از شبیه سازی پویا به عنوان ابزاری برای پیش بینی وضعیت آینده ، امکان واکاوی حساسیت متغییر های گوناگون و مطالعه آثار به کارگیری سیاست های مختلف در زنجیره تامین را امکان پذیر خواهد نمود. [13]

مهمترین مساله ای که در این پایان نامه مورد توجه و مطالعه قرار گرفته می باشد. هزینه های ناشی از نوسان های برنامه ریزی موجودی انبار در زنجیره تامین شرکت کاله می باشد . هزینه های ناشی از نگهداری محصول در انبار ، هزینه تخفیف بابت فروش سریع تر محصول جهت کاهش حجم موجودی انبار و حتی هزینه ضایعات در زمانی که موجودی بیش از نیاز و تقاضای مشتریان بازار می باشد. و هزینه های ناشی از کمبود کالا ،هزینه های از دست دادن مشتریان وکاهش سهم فروش در مواقعی که موجودی کمتر از نیاز می باشد ، مساله پیش بینی و کنترل نوسان ها را به عنوان یک موضوع مهم در زنجیره تامین این شرکت مطرح ساخته می باشد .

رفتار های نامطلوب و نوسان های موجود در موجودی انبار دلایلی مختلفی داشته و متغییر های متفاوتی از کل زنجیره بر رفتار آن تاثیر گذار هستند. از این رو برای حل مساله شناسایی متغییر های مهم و اثر گذار بر روی زنجیره تامین ، توصیف رفتار متغیر ها ، فرموله کردن نحوه ی تاثیر گذاری آن ها بر نوسان های انبار و شبیه سازی رفتار موجودی انبار مراکز توزیع در طول زمان لازم و ضروری می باشد . که از اهداف کلی پژوهش می باشد.

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 127

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان