نیز میزان مصرف مشترکین از عوامل مختلف تاثیر می­پذیرند که مانند عوامل موثر در کوتاه­مدت می­توان به شرایط محیطی نظیر دما، رطوبت، پوشش ابر، سرعت باد و …، و معیارهای زمانی مانند ساعت، روز، هفته، ماه رمضان، تعطیلات جشن و عزا و لحظه­ی تحویل سال تصریح نمود. اما در بلندمدت عوامل اقتصادی و جمعیتی نیز تاثیر قابل ملاحظه­ای بر طریقه مصرف دارند ]1[. پس، تجزیه­و­تحلیل الگوی مصرف برق مشترکین و برآورد میزان انرژی مصرفی با در نظر گرفتن معیارهای محیطی و زمانی، می­بایست از اولویت­های اساسی شرکت­های برق در نظر گرفته ­گردد.

در کشورهای توسعه­یافته و در حال توسعه، مدل­سازی و پیش­بینی مصرف برق تأثیر حیاتی برای سیاست­گذاران و سازمان­های مربوطه دارد. برآورد کمتر از مصرف منجر به قطعی­های بالقوه خواهد گردید که این خود نیز باعث ایجاد خلل در زندگی و اقتصاد می­گردد. از طرفی دیگر برآورد بیش از نیاز منجر به ایجاد ظرفیت­های غیرضروری خواهد گردید که این به معنی منابع مالی هدر رفته می باشد. پس، به مقصود جلوگیری از اشتباهات پرهزینه، بهتر می باشد که مصرف انرژی برق را با دقت خوب مدل نمود. تنوع و پیچیدگی در الگوی مصرف برق که ناشی از عوامل متعدد تاثیرگذار بر آن می­باشد، منجر به گسترش مدل­های پیچیده شده می باشد. لذا، بهتر می باشد از مدل­هایی بهره گیری گردد که بتواند با ویژگی غیرخطی میان متغیرها به عنوان ماهیت مورد انتظار از داده­های مصرف انرژی کار کند ]13[. با در نظر داشتن تغییرات مختلف فصلی و ماهانه در مصرف برق و معضلات در مدل­سازی آن با روش­های مرسوم، بهره گیری از روش­های داده­کاوی مناسب­تر به نظر می­رسد ]14[.

علت های قابل توجه دیگری هست که ضرورت پژوهش در زمینه پیش­بینی مصرف برق را نشان می­دهد. یکی از این علت های انتشار گازهای گلخانه­ای ( دی­اکسید­کربن[1] ) می باشد ]15[. بیش از 96% از برق تولید شده در ایران با بهره گیری از سوخت­های فسیلی می باشد که این امر منجر به انتشار حدود 118 میلیون تن گاز CO2 در سال 2009 شده می باشد ]16[. پس به عنوان یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا، مطالعه و شناخت الگوی مصرف مشترکین برق و اتخاذ سیاست­های متناسب با این الگوها می­تواند موثر و کارا باشد.

از سوی دیگر، تبادل انرژی الکتریکی میان کشورها، ضمن افزایش بهره­وری موجب دسترسی به بازارها و مراکز جدید مصرف شده، افزایش پایداری و ضریب اطمینان شبکه سراسری را تضمین می­کند، و همچنین منجر به بهره گیری از امکانات کشورهای متعامل در جهت تامین ظرفیت برق و در نتیجه صرفه­جویی در سرمایه­گذاری و کاهش اعتبارات مورد نیاز برای ایجاد این ظرفیت می­گردد. بهره گیری از مدل­های پیش­بینی کننده­ی دقیق یک ابزار کلیدی در افزایش تبادل برق می­باشد، به­طوری که با مطالعه جامع الگوی مصرف مشترکین برق، مبادلات انرژی الکتریکی بسیار مفید و پرسود گردد.

هدف از این پژوهش، پیش­بینی میزان مصرف مشترکین برق از طریق مطالعه عوامل موثر بر آن و در صورت امکان ارائه الگوی مصرف این مشترکین می­باشد. با انجام این پژوهش می­توان به اهداف زیر دست پیدا نمود:

  1. شناسایی عوامل تاثیرگذار بر مصرف برق مشترکین و میزان تاثیر آن­ها.
  2. پیش­بینی میزان کارکرد مشترکین با بهره گیری از الگوریتم­های پیش­بینی (رده­بندی) در دوره­های آتی.
  3. بهره گیری از این پیش­بینی به مقصود کاهش دفعات قرائت کنتور.
  4. خوشه­بندی مشترکین بر اساس رفتار مصرفی برق آن­ها و تحلیل رفتار هر خوشه.
  5. شناسایی میزان تاثیر هر خوشه رفتاری مشترکین بر میزان مصرف کلی.
  6. مطالعات امکان­سنجی صرفه­جویی انرژی در خوشه­های مختلف و اتخاذ سیاست­های متناسب با هر خوشه مانند ایجاد آیین­نامه مشترکین و تعرفه­ها و تبلیغات فراخور.
  7. ایجاد طرح مدیریت پایدار عرضه برق در شبکه.
  8. افزایش نرخ بازگشت سرمایه با کاهش هزینه­های ناشی از برآوردهای با دقت پایین از مصرف انرژی.

[1] CO2

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 126 فاقد عکس

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

 

  • 2